Wanna czy prysznic?
Aby zmieścić wannę w łazience, pomieszczenie musi mieć minimum 4 mkw powierzchni. Należy jednak pamiętać, że samą wannę należy dobrać do wzrostu i budowy mieszkańców, a następnie do wielkości łazienki. W małych łazienkach sprawdzonym rozwiązaniem są niewielkie wanny narożne. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu, są równie pojemne co klasyczne modele. Wybierając narożną wannę warto zwrócić uwagę na jej ranty – ważne aby były one jak najwęższe, co pozwoli zaoszczędzić kilka dodatkowych centymetrów tak wartościowej powierzchni.
Jako oszczędzacze powierzchni w łazienkach świetnie sprawdzają się kabiny prysznicowe, w szczególności te narożne. Standardowe brodziki mają wymiary 90×90 cm, jednak na rynku dostępne są zarówno mniejsze, jak i większe modele. Aby optycznie powiększyć łazienkę, warto rozważyć rezygnację z brodzika na rzecz odpływu w podłodze, a zamiast kabiny – montaż przezroczystej szyby.
Aby wygodnie korzystać z wanny lub prysznica, należy zostawić przed nimi około 90 cm wolnej powierzchni.
Jaką umywalkę wybrać?
Na rynku obecnie jest dostępny szeroki wybór umywalek o różnym sposobie montażu. Do mniejszych łazienek polecamy modele nablatowe i meblowe – szafka umywalkowa zapewni dodatkowe, tak bardzo pożądane miejsce do przechowywania.
Minusem umywalek meblowych jest utrata części przestrzeni szafki, którą zabiera nam osadzenie misy. W przypadku modeli nabaltowych w szafce ukryty jest tylko syfon.
W większych pokojach kąpielowych warto zamontować dwie umywalki albo model z dwoma komorami.
Aby wygodnie się korzystało z umywalki, należy pozostawić przed nią minimum 100x70cm wolnej powierzchni.
Wybieramy miskę WC
Wybierając ubikację skup się na modelach podwieszanych, które nie tylko wyglądają estetyczniej i lżej, ale również ułatwiają sprzątanie. Aby zapewniony był komfort użytkowania, sedes powinien być oddalony od wanny, prysznica czy umywalki o minimum 20 cm.
Jeśli wielkość łazienki na to pozwoli, warto rozważyć montaż bidetu. Zamontuj go obok miski WC w odległości minimum 30 cm od siebie. Jeśli masz małą łazienkę, ale zależy Ci na bidecie, sprawdź miski ustępowe z funkcją bidetu.
Jak ukryć pralkę i grzejnik?
W mniejszych łazienkach sprawdzą się modele pralek ładowane od góry – dzięki temu nie musisz się przejmować przestrzenią wymaganą do otwarcia drzwiczek przednich. Są również bardziej ustawne i zajmują znacznie mniej miejsca, gdyż mają zazwyczaj ok. 40 cm szerokości. Pralka ładowana od przodu, aby wygodnie z niej korzystać, wymaga około 90 cm wolnej przestrzeni przed nią.
Jeśli zależy Ci na estetyce, rozważ ukrycie pralki w ciągu szafek łazienkowych, np. za drzwiami przesuwnymi.
Obecnie, grzejniki łazienkowe są również bardzo funkcjonalne – wszystko dzięki modelom drabinkowym montowanym na ścianie. Takie grzejniki nie tylko ogrzewają łazienkę, ale również stanowią miejsce do zawieszenia i suszenia ręczników. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnorodnych wymiarach i designerskim wyglądzie. Takich grzejników nie trzeba ukrywać, gdyż mogą stać się elementem dekoracyjnym.
Projektując łazienkę, musimy znaleźć balans pomiędzy modą i stylem a funkcjonalnością. Na szczęście dzisiejszy rynek dostarcza różnorodne modele produktów, które pozwalają bez problemu połączyć te dwie kwestie.