Rodzinna łazienka – funkcjonalność dla wszystkich

Mama marzy o wannie, tata jest zwolennikiem prysznica. Dzieci lubią chlapać wodą w umywalce… Urządzając łazienkę trzeba pamiętać o potrzebach wszystkich domowników. Jednak pogodzenie wszystkich oczekiwań z funkcjonalnością bywa trudne. Nie jest jednak niemożliwe!

Łazienka często jest pomieszczeniem, w którym zaczynamy i kończymy swój dzień, dlatego też powinna odpowiadać naszemu stylowi życia i spełniać nasze potrzeby. Urządzanie rodzinnej łazienki najlepiej rozpocząć od sporządzenia wspólnej listy potrzeb. Odpowiedzcie na pytania:

– ile osób będzie korzystało z łazienki?

– kto będzie korzystał z łazienki?

– jakie mamy preferencje – prysznic czy wanna?

– jakie mamy oczekiwania i marzenia?

Funkcjonalna i bezpieczna

Rodzinna łazienka spełnia wiele funkcji – jest miejscem porannej i wieczornej toalety, pralnią i suszarnią jednocześnie, a wieczorem staje się domowym SPA. Mimo tego, łazienka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Projektując to pomieszczenie, pamiętaj o rozplanowaniu schowków i miejsc do przechowywania, np. detergentów.

W rodzinnej łazience powinno się znaleźć kilka podstawowych elementów:

– duża umywalka, a jeśli macie wystarczająco miejsca rozważcie montaż dwóch

– szafka pod umywalką i inne miejsca do przechowywania

– duże lustro

– miejsce na pralkę

– wanna / prysznic

Umywalka Neva Double od UPTREND idealnie sprawdzi się w rodzinnej łazience

Zwolennicy wanny vs. fani prysznica

Projektowanie łazienki dla rodziny będzie prawdopodobnie wymagało wielu kompromisów i rozmów. Jeśli dysponujesz dużym pokojem kąpielowym nie musisz wybierać między wanną a prysznicem – możesz pokusić się o montaż obydwu. Jednak gdy Twoja łazienka należy do tych małych, musisz zdecydować się na montaż jednej z opcji.

Jeśli nasz małe dzieci, wanna będzie niezastąpiona. Jednak w niewielkiej łazience to prysznic jest niekwestionowanym zwycięzcą. Świetnym rozwiązaniem, jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, jest montaż wanny z baterią prysznicową i parawanem – to rozwiązanie zadowoli zarówno miłośników kąpieli, jak i zwolenników szybkich pryszniców.

Łazienka dla seniora i dzieci

Najmłodsi i najstarsi domownicy często potrzebują kilku udogodnień, aby korzystanie z łazienki było dla nich bezpieczne i komfortowe.

W pokoju kąpielowym umieść mały stołek, aby dzieci samodzielnie mogły sięgać do kranu i umywalki. Pamiętaj jednak o przechowywaniu detergentów w miejscu dla nich niedostępnym lub zabezpiecz szafki. Aby uniknąć wywrotek pod prysznicem lub w wannie, kup maty antypoślizgowe.

W łazience dla seniora warto zamontować przy ubikacji lub wannie uchwyt pomagający się podnieść i maty antypoślizgowe. Dla seniora prysznic może być wygodniejszy w użytkowaniu niż wanna. Wybierając brodzik, wybierz ten z niskim rantem. Rozważ też prysznic typu walk-in (bez brodzika).

Urządzenie rodzinnej łazienki to nie lada wyzwanie, jednak tych kilka prostych zasad pomoże Ci zaprojektować przestrzeń funkcjonalną i dostosowaną do potrzeb każdego domownika.